Jak przekonać męża do sprzątania

Jak przekonać męża do sprzątania i do zajmowania się codziennymi obowiązkami, aby nie stanowiło to źródła kolejnej gorącej kłótni. Obowiązki są z dnia na dzień, a dla niektórych kobiet, po przekroczeniu progu domu…

Dla niektórych kobiet już po przekroczeniu po pracy progu biura … tworzą listę rzeczy do zrobienia. Dzieci same nie odbiorą się ze szkoły, obiad sam się nie ugotuje, a ulubiona przedświąteczna czynność – mycie okien – raczej do listy zadań mężów bardzo rzadko należy.

Z przykrością patrzę na kobiety, które już od samego początku związku, już nie mówiąc o zamieszkaniu razem, odbierają same obowiązki domowe swoim partnerom. Tłumaczą to tym, że są zapracowani. Nieustalone paradygmaty, które potem wchodzą w nawyk i przyzwyczajenia. Takie wchodzenie w małżeństwo z niewypowiedzianymi oczekiwaniami.


Co tworzy udane małżeństwo, w którym przekonanie męża do sprzątania nie jest konieczne

Przekonanie męża do sprzątania jest trudniejsze z czasem stażu małżeństwa, ale nadal istnieje klucz. Ten sam klucz, którym jest przekazanie własnych oczekiwań i wspólne ustalenie, kto co robi. Ale jak to zrobić, aby nie doprowadzić do domowej wojny?

1. Poinformuj

Wiesz doskonale, że po pierwsze musisz go POINFORMOWAĆ o tym, co jest do wykonania. Sam nie odczyta tego w Twoich myślach.

2. Sprawdź kto w czym jest dobry, a kto jest gotowy do zrobienia

Może jednak jesteś lepsza w czyszczeniu okien niż twój małżonek, a on zdecydowanie chętniej pozmywa naczynia. Rozmawiaj z nim o chęciach do wykonania zadania. Może nawet nie wiesz, że on sam chętnie czasem ugotuje obiad? Chodzi o dobieranie obowiązków, które są bardziej odpowiednie. Jeśli coś nie zadziała, zmień to. Ale ważne, by odciążył cię od jakiegoś obowiązku domowego.

3. Nie krytykuj go za wykonywanie obowiązku

Niezależnie od tego, co zdecydujesz, pamiętaj, że delegując zadanie, musisz zwolnić kontrolę – nie narzekaj i nie pokazuj ciągle, jak się to robi. To gwarantuje porzucenie przez niego obowiązku. Jeśli krytykujesz i chcesz, aby wszystko zostało wykonane perfekcyjnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że utkniesz także w domowej pracy.

Okazuj wdzięczność swojemu małżonkowi i daj mu znać, że doceniasz pomoc, bez względu na to, jak perfekcyjnie wykonana jest praca. Nie pozwól, aby obowiązki były źródłem twoich argumentów.