Jakie są najczęstsze błędy popełniane w trakcie rozmowy, czyli jak rozmawiać z mężczyzną

Czy możemy porozmawiać? Mam nadzieję, że twoja odpowiedź brzmi”tak”. Przed tobą rozmowa z partnerem i zastanawiasz się, jak do niej podejść. Zamierzam zdradzić ci rzeczy, które pomogą ci odpowiedzieć na to nurtujące pytanie: „Jak rozmawiać z mężczyzną, aby słuchał?”. Jest to powszechny i frustrujący problem w związku. Twój mężczyzna po prostu nie koduje nawet tych informacji, które były poruszane na początku rozmowy. Ale istnieje na to kilka sposobów, by zmienić jego nastawienie do rozmowy. Informacje, które ci przekażę pochodzą od mężczyzn. I czy nam się to podoba czy nie, powinniśmy uwzględnić ich punkt widzenia, bo w końcu chcemy z nimi rozmawiać tak, żeby nas słuchali.

Błędy najczęściej popełniane podczas rozmowy

Prawdopodobnie nie dostraja się do rozmowy z tobą celowo

Sprawia wrażenie, że cię słucha, kiwa głową, przytakuje, a tak naprawdę skupiony jest na innej czynności, którą właśnie wykonuje. W tym momencie trudno będzie mu zapamiętać to, co chcesz przekazać. Możliwe, że próbuje nawet przetworzyć informacje, które przekazujesz, lecz jest rozproszony przez zewnętrzne czynniki, lub inne stresory. Czasem wystarczy dać mu czas na usłyszenie tego, co mówisz. Lepszą jednak decyzją będzie wybranie bardziej odpowiedniego momentu na rozmowę. Jeśli świadomie podejmuje decyzję o niesłuchaniu, to i tak przez większą część czasu występują czynniki, które wpływają na jego zdolność do zapamiętania tego, co powiedziałaś.

Oceń swoje podejście do rozmowy z nim i dokonaj niezbędnych korekt

Może zauważyłaś, że jest zdenerwowany, mocno przejęty innymi sprawami, wtedy daj mu czas na ochłonięcie. Podburzanie go, bo wydaje ci się, że masz w końcu szansę, że ci to wykrzyczy, może przynieść odwrotny skutek. Będzie się tobie wydawać, że powiedział prawdę, a tak naprawdę on sam może później żałować swoich słów. Wtedy będzie wam trudniej wyjść z problemu. Ostrożnie podejdź do tematu. Nawet jeśli wyczuwasz, że ukrywa przed tobą tajemnice, to i tak szybciej wyjdzie to na jaw, gdy dasz temu czas i podejdziesz do tematu na spokojnie, ze zrozumieniem. Wypróbuj inną metodę, jeżeli wiesz, że ta na pewno nie działa.

Nie słucha to napisz

Umieść komunikat na kartce, krótko i zwięźle. Napisz szczegóły, które chcesz przekazać, może to lista zakupów, może zadania na dzisiejszy dzień, może zostaje sam z waszym dzieckiem, a ty chcesz przekazać istotne informacje.Umieść ją np. na lodówce, na lustrze, na komputerze. Ważne, aby nie wykorzystywać tej formy komunikacji do uniknięcia rozmowy, albo jej nadużywać.Twój mężczyzna może lepiej zapamiętuje informacje zapisane na kartce, niż wysłuchane, jednak czasem jest potrzebny bezpośredni dialog.

On konkretny, a ty gaduła. I zamiast do celu tobłądzicie w rozmowie. A może na odwrót? Celowo „zagaduje cię” innymi tematami,aby nie podjąć tych ważniejszych

Skup się, przekazuj rzeczy konkretnie, nie rozmawiaj wokół tematu. Jeśli oboje macie ten problem, tak długo wracajcie do tematu, trenujcie to, aż się przyzwyczaicie, że sprawy ważne omawiacie w pierwszej kolejności. Postaraj się dostosować do niego, do jego sposobu mówienia. Przyjrzyj się, jak gestykuluje, „podłap” to i delikatnie powtarzaj.

Nie bój się poprosić o pełną uwagę

Jeżeli potrzebujesz jego niepodzielnej uwagi, możesz powiedzieć coś w rodzaju: „Mam do ciebie ważne pytanie i muszę wiedzieć, że mnie słyszałeś.” Zapytaj go, czy to jest dobry czas na rozmowę, bo potrzebujesz jego wkładu w coś. To są te kluczowe momenty, które należy zdecydowanie opanować.

Nie zapomnij uwzględnić jego wysiłek w przekierowanie rozmowy na milszy tor

Jeżeli twój partner stara się odwrócić bieg negatywnej rozmowy i próbuje powiedzieć coś pojednawczego, zauważ to. Możesz powiedzieć: „Chyba rzeczywiście jest coś w tym, co mówisz”, „masz rację, może mogłabym….”, „dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę, postaram się nad tym popracować”. Nie pozwól, by złość sprawiła, że przeoczysz coś ważnego,co w dłuższej rozmowie może okazać się przydatne.

I na koniec

Dość często źle składamy zdania. A tak naprawdępraktykowanie odpowiedniego wyrażania się i słuchania, rozwiązuje wielekonfliktów. Konflikt może być użyteczny, ale źle wykorzystany staje siędestrukcyjny. Naucz się dostrzegać to, co kryje się za słowami, nie przechodźdo ataku i zmieniaj styl rozmowy. Ćwicz, praktykuj, testuj. Co ważne, uświadomsobie, jakie emocje niosą za sobą słowa, unikaj wtrącania własnych uwag i pytajczy twoje przypuszczenia są słuszne. Na pewno też wiesz, że przekazywanieinformacji przez różne komunikatory (Messenger, sms itp.) nie jest wskazane, awręcz może być destrukcyjne dla związku.

Leave a comment